Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS o digitalizacji usług publicznych na EFNI

Podczas spotkania prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS mówiła o dynamicznym rozwoju automatyzacji w zakresie obsługi spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych. Podkreśliła, że podczas pandemii, oprócz działań ukierunkowanych na ochronę ubezpieczonych (np. Tarcze antykryzysowe) Zakład bardzo intensywnie pracował nad digitalizacją usług. „Usługi w pandemii  przeszły transformację cyfrową. Widać to najlepiej na przykładzie tych świadczonych przez ZUS na rzecz przedsiębiorców” – powiedziała prof. G. Uścińska.

„Ubiegłoroczna elektronizacja wniosków była olbrzymim skokiem naprzód. Wymagała jednak zmiany przepisów. Wykorzystaliśmy to do dalszego rozwoju, w kierunku automatyzacji zadań” – dodała profesor.

Odniosła się także do e-wizyt. Zakład Ubezpieczeń Społecznych był jednym z pierwszych urzędów, które wprowadziło takie nowoczesne rozwiązanie. „Uruchomiliśmy e-wizyty, z których skorzystało ponad 100 tys. osób, w tym 30 tys. zainteresowanych tematyką emerytalno-rentową” – zaznaczyła prof. Uścińska.

Konieczność zmian legislacyjnych, w celu usprawnienia obsługi i automatycznej realizacji wniosków, podkreślali pozostali paneliści. Wskazywali, że prawo często nie nadąża za zmianami informatycznymi.

W panelu ZUS wzięli udział: 

  • Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główna Inspektor Pracy,
  • Marianna Sidoroff – dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
  • Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan,
  • Jakub Boratyński – szef unitu ds. Cyberbezpieczeństwa i Prywatności Cyfrowej w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CNECT, Komisja Europejska).

Uczestnicy Forum odwiedzali także stoisko informacyjno-edukacyjne ZUS, na którym eksperci Zakładu informowali o usługach ZUS, udzielali porad z zakresu świadczeń oraz zakładali profile na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.

Podczas EFNI prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, została uhonorowana Nagrodą im. Władysława Grabskiego za intensywne budowanie dialogu między administracją a pracodawcami. „Szukamy kompromisu na zasadach szeroko rozumianego dialogu, ale i często ustępstw” – mówiła profesor po odebraniu wyróżnienia.

Prof. Gertruda Uścińska stoi na scenie obok innych uczestników panelu. w ręku trzyma nagrodę.