Ścieżka nawigacji

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

Grafika przedstawia logo kampanii Bezpiecznie, zdrowo bezgotówkowo zamieszczone na tle zdjęcia starszej pani, która trzyma kartę płatnczą

Korzystaj z rachunku bankowego, otrzymuj świadczenia na konto i bądź bezpieczny!

Załóż w banku swój osobisty rachunek. Dzięki temu, co miesiąc, otrzymasz na ten rachunek swoje świadczenie z ZUS – bezpiecznie i zawsze na czas.

Konto w banku to również możliwość opłacania rachunków, robienia zakupów przez internet i załatwiania wielu urzędowych spraw. Koniec z czekaniem w kolejkach lub na listonosza – konto w banku to wygoda i oszczędność Twojego czasu, a dodatkowo – bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz – w czasie pandemii.

Korzystanie z konta bankowego i bankowości elektronicznej nie musi być trudne. Na tej stronie poznasz korzyści, jakie daje posiadanie konta w banku, dowiesz się jak je założyć i jak bezpiecznie z niego korzystać, a także co zrobić, aby co miesiąc ZUS przekazywał na nie Twoje świadczenia.

Co daje Ci konto w banku

 • Możesz otrzymywać na nie świadczenia z ZUS. Grafika przedstawia korzyści z posiadania konta w banku, o których mowa w tekście - przekierowanie do powiększonego obrazkaNie musisz więc czekać co miesiąc na listonosza. Twoje konto w banku jest chronione  hasłem, więc Twoje pieniądze są tam bezpieczne.
 • Wypłacisz swoje pieniądze (część świadczenia lub całość) w najbliższym bankomacie albo w banku. Gotówkę możesz też wypłacić w kasie w niektórych sklepach (tzw. cashback). Możesz również robić przelewy przez internet. Jest bezpieczniej, gdy nie trzymasz gotówki w domu.
 • Nie potrzebujesz nosić ze sobą gotówki, bo w sklepie możesz zapłacić kartą. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że ktoś ukradnie Ci pieniądze.
 • Zapłacisz rachunki i zrobisz zakupy przez internet. Nie musisz więc wychodzić z domu, żeby załatwić codzienne sprawy.
 • Możesz łatwo sprawdzać w banku, ile pieniędzy już wydałeś i na co, ile Ci jeszcze zostało. Z pomocą banku możesz również oszczędzać i inwestować swoje pieniądze.
 • Szybko załatwisz wiele urzędowych spraw. Nie musisz wychodzić z domu i czekać w kolejkach. Oszczędzasz czas i nie narażasz swojego zdrowia. 

Z kontem w banku jesteś bezpieczny

 • Jeśli korzystasz z rachunku bankowego, chronisz swoje zdrowie w czasie pandemii. Wiele spraw możesz załatwić bez wychodzenia z domu – unikniesz osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania świadczenia lub robienia zakupów. Możesz płacić kartą, więc zmniejszasz ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami, które są na pieniądzach.
 • Jeśli trzymasz swoje pieniądze na koncie bankowym, a nie w domu, nie narażasz się na oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta”. Jeżeli nie nosisz przy sobie gotówki, nie musisz obawiać się kieszonkowców w komunikacji miejskiej.

Jak założysz konto bankowe

Zapytaj w najbliższym banku o „podstawowy rachunek bankowy”. Tę usługę proponuje już wiele banków. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego banki proponują taki rodzaj konta, możesz obejrzeć film w internecie „Bankowość dla każdego: Odc. 2 - Bankowość dla Seniorów” (link do strony zewnętrznej).

Jak zmienisz sposób wypłaty świadczeń w ZUS   

Jeśli chcesz, abyśmy wpłacali Twoje świadczenie na Twoje konto bankowe, zgłoś nam to we wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.

Możesz to zrobić na dwa sposoby.grafika przedstawia jak zmienić sposób wypłaty w ZUS zgodnie z treścią tekstu - przekierowanie do powiększonego obrazka

 1. W naszej placówce. Pomożemy Ci wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce).  Możesz go wypełnić w domu i złożyć go w najbliższej naszej placówce lub wysłać pocztą.

Instrukcja „Jak wypełnić i złożyć wniosek EZP o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce” (plik docx 230kb)

 1. Przez internet. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS złóż wniosek EZP w następujący sposób:
 • zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS,
 • przejdź do zakładki [Ogólny], [Ubezpieczony] lub [Świadczeniobiorca],
 • wybierz z bocznego menu [Dokumenty i wiadomości] > [Dokumenty robocze],
 • kliknij przycisk [Utwórz nowy] i wybierz z listy „Wniosek EZP”.

Instrukcja „Jak złożyć wniosek EZP o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce” (plik docx 675kb)

O czym musisz pamiętać, gdy korzystasz z konta bankowego przez internet

 • Hasło do konta bankowego przechowuj w bezpiecznym miejscu i nikomu go nie pokazuj.
 • Gdy robisz zakupy albo załatwiasz jakąś sprawę przez internet, bardzo uważaj, jakie swoje dane osobowe podajesz i komu.
 • Nigdy nie klikaj w nieznane linki i nie otwieraj wiadomości od nieznanych nadawców. Mogą one zawierać niebezpieczne oprogramowanie (np. wirusy).
 • Zainstaluj program antywirusowy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputer, tablet), albo poproś o to kogoś bliskiego.

Pokaż swoim bliskim, jakie to proste!

Jeśli masz wśród swoich bliskich seniorów, zadbaj o ich bezpieczeństwo. Pokaż korzyści, jakie płyną z korzystania z internetu i bankowości elektronicznej. Wyjaśnij im, jak łatwo i bezpiecznie korzystać z nowych technologii.

Wykluczenie cyfrowe jest powszechne głównie wśród osób starszych. Brak wiedzy o usługach bankowych, brak świadomości, jakie korzyści one niosą, oraz brak umiejętności poruszania się po internecie powodują niechęć i strach szczególnie w zakresie bankowości elektronicznej.

Dlatego tak ważna jest edukacja i wprowadzenie swoich seniorów w wirtualny świat:

 • zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich seniorów i opowiedz im o korzyściach, jakie daje konto w banku;
 • pokaż rodzicom i dziadkom, że zrobienie przelewu przez internet i płacenie kartą w sklepie nie jest trudne;
 • pomóż i pokaż im, jak funkcjonować w cyfrowym świecie.Grafika przedstawia hasła kampanii Bezpiecznie, zdrowo bezgotówkowo, Korzystaj z rachunki bankowego, Pobieraj świadczenia z ZUS na konto - przekierowanie do powiększonej grafiki

Materiały informacyjne:

Artykuły

Instrukcje wypełniania wniosków

Materiały graficzne