Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Kto może skorzystać z umowy między Polską a Australią

Pracowałeś w Polsce oraz masz okresy stałego pobytu w Australii, i chcesz się ubiegać o emeryturę lub rentę? Dowiedz się, jakie korzyści wynikają dla Ciebie z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią podpisana w Warszawie 7 października 2009 r. weszła w życie 1 października 2010 r. (plik pdf 1,03 mb)

Z umowy mogą skorzystać osoby, które mają okresy ubezpieczenia w Polsce oraz okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym, i chcą ubiegać się o emeryturę lub rentę.

Ważne!
Okres stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym jest to okres między 16 rokiem życia, a wiekiem emerytalnym, który obowiązuje w Australii.

Która instytucja przyzna Ci emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i masz okresy stałego pobytu w Australii

Jeśli pracowałeś w Polsce i masz okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym, możesz otrzymywać emeryturę lub rentę od nas oraz australijską emeryturę, która przysługuje z tytułu stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym. Jest to emerytura  z I filaru, tzw. australijska renta starcza (Age pension).

Ważne!
My wypłacimy Ci emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast instytucja ubezpieczeniowa w Australii wypłaci Ci emeryturę za okresy stałego pobytu w tym państwie w wieku produkcyjnym, czyli australijską rentę starczą.  

Jakie korzyści daje Ci umowa z Australią

Przepisy umowy ułatwiają nabycie emerytury lub renty, jeśli pracowałeś w Polsce i masz okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym.

Podamy Ci kilka przykladów:

  • jeśli  wystąpisz do nas o emeryturę lub rentę,  ale Twój polski staż ubezpieczenia okaże się  zbyt krótki, abyś nabył prawo do polskiego świadczenia, wówczas doliczymy Twoje okresy stałego pobytu w Australii;
  • jeśli masz emeryturę lub rentę z ZUS, a mieszkasz w Australii możemy Ci ją wypłacać na Twój rachunek bankowy w tym państwie.

Nie musisz też składać dwóch oddzielnych wniosków o emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i masz okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym. Wniosek składasz w państwie, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w Polsce złóż wniosek do nas, a my prześlemy go do instytucji ubezpieczeniowej w Australii. Umożliwiają nam to przepisy umowy z Australią.