Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Bon turystyczny: bez PUE ZUS ani rusz

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi turystyczne. To 500 zł na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. – Bon to elektroniczna forma płatności, nie będzie wymieniany na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomniała prof. Uścińska. Dodała, że ZUS przygotowuje właśnie w swojej Platformie Usług Elektronicznych (PUE) rozwiązania dla podmiotów turystycznych oraz osób uprawnionych do bonu, których jest prawie 6,5 mln.

Obsługa bonu odbywa się w całości online, właśnie w PUE. Po zalogowaniu do platformy i potwierdzeniu adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego będzie można aktywować bon. – Jeśli będziemy aplikować o świadczenie dla dziecka z niepełnosprawnością, to składamy dodatkowo w PUE odpowiednie oświadczenie, które jest podstawą do przyznania dodatkowych 500 zł – poinformowała prezes Zakładu w money.pl. Kod autoryzacyjny, który uwiarygadnia prawo do bonu turystycznego, przyjdzie smsem na podany numer telefonu.

Konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS można zarejestrować jedną z kilku metod. Można to zrobić bez wychodzenia z domu z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego) albo przez bankowość elektroniczną. – Nasi doradcy w placówkach ZUS też są przygotowani, by zakładać profile w PUE osobom, które nie mogą tego zrobić same przez internet. W najbliższym czasie uruchomimy też infolinię, która rozwieje wątpliwości dotyczące rejestracji i obsługi bonu w PUE – przypomniała prof. Uścińska.

Całą rozmowę można obejrzeć w portalu Money.pl (od 26 minuty) - link do strony zewnętrznej.