Kilka tytułów do ubezpieczeń społecznych jednocześnie (wybrane przypadki)
17 kwietnia 2018
Wykonujesz w tym samym czasie pracę na podstawie kilku umów albo jesteś jednocześnie pracownikiem i prowadzisz własną działalność? W Twoim przypadku występuje tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń. Tytułem do ubezpieczeń społecznych jest, m.in.: umowa o pracę, umowa zlecenia, prowadzenie działalności, przebywanie na urlopie wychowawczym, pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Wyjaśniamy, na jakich zasadach będziesz ubezpieczony obowiązkowo.
Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami jako pracownik
- Jeżeli jesteś pracownikiem i masz w umowie zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie oraz jednocześnie wykonujesz umowę zlecenia czy umowę o świadczenie usług (na rzecz innej firmy) albo prowadzisz działalność, to jesteś obowiązkowo obejmowany ubezpieczeniami tylko ze stosunku pracy.
Ważne!
Nie masz w umowie o pracę zagwarantowanego co najmniej minimalnego wynagrodzenia, bo np. pracujesz w niepełnym wymiarze czasu pracy? Obowiązek ubezpieczeń społecznych zależy wówczas od podstawy wymiaru składek z tytułu stosunku pracy. Zostaniesz obowiązkowo objęty ubezpieczeniami tylko na podstawie umowy o pracę, jeśli podstawa ta wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie.
Z tytułu umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług albo prowadzenia działalności ubezpieczenia społeczne są dobrowolne.
Sprawdź aktualną kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Jeśli Twoje wynagrodzenie z umowy o pracę lub podstawa wymiaru składek są niższe od minimalnego wynagrodzenia, to ubezpieczenia społeczne zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług bądź prowadzenia działalności są dla Ciebie obowiązkowe.
Ważne!
Jeśli jesteś pracownikiem i ze swoim pracodawcą zawarłeś umowę zlecenia, umowę o świadczenie usług czy umowę o dzieło albo te umowy zawarłeś z inną firmą, ale wykonujesz je dla swojego pracodawcy, to obowiązkowo jesteś obejmowany ubezpieczeniami społecznymi ze wszystkich umów.
- Jeżeli pobierasz zasiłek macierzyński i dodatkowo pracujesz na podstawie umowy o pracę, ubezpieczenia społeczne są dla Ciebie obowiązkowe zarówno z tytułu umowy, jak i z tytułu pobierania zasiłku.
- Jeżeli pracujesz na umowę o pracę w trakcie urlopu wychowawczego, obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia tylko z tytułu umowy. Z tego tytułu, że przebywasz na urlopie wychowawczym, nie będziesz objęty ubezpieczeniami nawet na swój wniosek.
Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami jako zleceniobiorca
- Wykonujesz jednocześnie dwie umowy zlecenia? Obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia z obu umów, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w danym miesiącu z wcześniej zawartej umowy jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
- Wykonujesz umowę zlecenia i prowadzisz działalność gospodarczą, z tytułu której opłacasz składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia? Obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia z umowy i działalności, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w danym miesiącu z tytułu, który powstał pierwszy, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeśli podstawa ta wynosi co najmniej tyle, co minimalne wynagrodzenie, tylko z tego tytułu ubezpieczenia są obowiązkowe. Możesz wówczas dobrowolnie, na swój wniosek, być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z drugiego tytułu.
Ważne!
Jeśli wykonujesz umowę zlecenia i prowadzisz działalność gospodarczą, z tytułu której opłacasz składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, możesz zmienić tytuł obowiązkowych ubezpieczeń, jednak podstawa wymiaru składek z wybranego tytułu nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
- Wykonujesz umowę zlecenia i jednocześnie prowadzisz pozarolniczą działalność, np. jesteś wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia społeczne z tej działalności, jeśli z tytułu umowy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest niższa od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Możesz dobrowolnie, na swój wniosek, być objęty ubezpieczeniami również z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia.
Jeśli podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania umowy wynosi co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia, możesz na bieżąco wybrać lub zamienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. - Wykonujesz umowę zlecenia w trakcie urlopu wychowawczego? Obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia społeczne tylko z tytułu umowy. Urlop wychowawczy nie jest wówczas tytułem do ubezpieczeń społecznych ani obowiązkowych, ani dobrowolnych.
Ważne!
Wykonujesz umowę zlecenia w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego? Obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia społeczne z tytułu pobierania zasiłku. Z tytułu wykonywania umowy możesz zostać objęta ubezpieczeniami na swój wniosek, tzn. dobrowolnie.
Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami jako przedsiębiorca
- Jeśli prowadzisz kilka rodzajów działalności, np. indywidualną działalność gospodarczą i jesteś wspólnikiem spółki jawnej, obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia społeczne tylko z jednego, wybranego przez Ciebie rodzaju działalności.
- Jeśli wykonujesz działalność w trakcie urlopu wychowawczego, obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności. Urlop wychowawczy nie jest wówczas tytułem do ubezpieczeń społecznych ani obowiązkowych, ani dobrowolnych.
Ważne!
Jeśli wykonujesz działalność w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, obowiązkowe są dla Ciebie ubezpieczenia społeczne z tytułu pobierania zasiłku. Z tytułu wykonywania działalności możesz zostać objęta nimi dobrowolnie.
Jakimi ubezpieczeniami jesteś objęty, kiedy jesteś emerytem lub rencistą i pracujesz
- Jeśli jesteś pracownikiem i masz ustalone prawo do emerytury lub renty, ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy są dla Ciebie obowiązkowe.
- Jeśli wykonujesz umowę zlecenia i masz ustalone prawo do emerytury lub renty, ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy są dla Ciebie obowiązkowe.
- Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i masz ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności są dla Ciebie obowiązkowe do czasu ustalenia prawa do emerytury.
Ważne!
Obowiązek ten dotyczy jedynie osób, które decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego. Natomiast nie dotyczy osób, które pobierają renty rodzinne, a także – rencistów, którzy mają prawo do, np. wojskowych lub policyjnych rent inwalidzkich przyznawanych z tytułu niezdolności do służby, rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy.
- Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i masz ustalone prawo do emerytury lub do renty innej niż z tytułu niezdolności do pracy, ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności są dla Ciebie dobrowolne.
- Jeśli prowadzisz inną działalność, np. jesteś wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i masz ustalone prawo do emerytury lub renty, ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia tej działalności są dla Ciebie dobrowolne.
Ważne!
Pod pojęciem „renta” należy rozumieć wyłącznie świadczenie pieniężne z systemu ubezpieczenia społecznego, który realizuje w naszym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Dlatego rentą nie jest świadczenie wypłacane na podstawie przepisów prawa cywilnego (np. renta wyrównawcza) oraz renta socjalna.
Nie ma znaczenia, czy emerytura lub renta są z polskiego czy zagranicznego systemu ubezpieczenia bądź zaopatrzenia społecznego.