Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Gertruda Uścińska, prezes ZUS w czołówce najbardziej w wpływowych osób w polskiej gospodarce

Profesor Uścińska zajęła 5. miejsce ex aequo z prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką. „Kierowane przez nie instytucje były ważnymi operacyjnymi filarami państwa na pandemiczny kryzys" - wskazano w uzasadnieniu nagrody.

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych Uścińskiej jednocześnie operował w trzech obszarach. Pierwszym było wsparcie dla płatników polegające na zwolnieniu z opłacania składek, ale także wypłacie świadczenia postojowego dla osób samozatrudnionych. Drugi to wypłata świadczeń w warunkach kryzysowych - nadzwyczajnych, jak dodatkowego świadczenia opiekuńczego dla rodziców. ZUS doszedł także obowiązek wypłat dla osób, które znalazły się w kwarantannie lub izolacji. ZUS razem z PFR były najbardziej efektywne w udzieleniu pomocy w czasie pandemii. Podobnie jak inne instytucje ZUS musiał się przestawić w dużej mierze na pracę zdalną, wprowadzono nawet zdalne wizyty w urzędzie. W tym instytucja podległa prezes Uścińskiej była pierwsza" - czytamy w DGP.

„Pandemia pokazała także, jakim bonusem okazało się wcześniejsze zelektronizowanie usług. Mimo gospodarczych turbulencji na koniec 2020 r. w rejestrach ZUS było o 50 tys. więcej zarówno płatników, jak i ubezpieczonych niż w lutym 2020 r., czyli przed początkiem lockdownu. Świadczy to o skuteczności wsparcia z punktu widzenia stabilizowania rynku pracy. Zwolnienia ze składek, dodatkowe świadczenia postojowe i wzrost wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych ZUS kosztowały 30 mld zł" - dodano w uzasadnieniu.