Ścieżka nawigacji

Edukacja z ZUS - aktualności

Lekcje z ZUS czas zacząć

Uroczysty start trzeciej już edycji "Lekcji z ZUS", czyli autorskiego projektu edukacyjnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadgimnazjalnych, odbył się w piątek 16 września w Zespole Szkół Nr 3 im. 2 Armii Wojska Polskiego w Warszawie. Wybór szkoły nie był przypadkowy. Jej uczniowie uczestniczą w projekcie od jego pierwszej edycji w 2014 roku. logo projektu Lekcje z ZUS

- Cieszę się, że widzę tyle młodych ludzi zainteresowanych tematyką ubezpieczeń społecznych. To niezwykle ważne, by kolejne pokolenia Polaków dysponowały wiedzą o ubezpieczeniach społecznych, by tak bliski im system, nie był dla nich systemem obcym. Cieszę się, że już dziś mogę ogłosić, że konkurs, który odbywa się w ramach projektu "Lekcje z ZUS" jest już olimpiadą. Cieszę się też, że uczelnie wyższe z którymi współpracujemy potwierdziły, że laureaci olimpiady otrzymają indeksy na studia - mówiła podczas uroczystej inauguracji "Lekcji z ZUS" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, które obejmuje projekt swoim patronatem, a także Mazowieckiego Kuratora Oświaty. "Lekcje z ZUS" są także projektem rekomendowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dotychczas w projekcie udział wzięło 51,5 tys. uczniów. Przez sito konkursu "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" przeszło z kolei 30 tys. uczniów z blisko 900 szkół.

Projekt edukacyjny "Lekcje z ZUS" składa się z czterech tematów zajęć: "Świadomy zawsze ubezpieczony", "Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki", "Emerytura - twoja przyszłość w Twoich rękach", "e-ZUS, czyli firma pod ręką". Wszystkie materiały dydaktyczne do zajęć zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Specjaliści z ZUS prowadzą też szkolenia dla nauczycieli z tematyki zajęć.