Ścieżka nawigacji

Edukacja z ZUS - aktualności

Lekcje z ZUS dla nauczycieli

Spotkanie rozpoczęła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

- Polacy wciąż niewiele wiedzą na temat systemu ubezpieczeń społecznych. Brak wiedzy sprawiaPrezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska na szkoleniu nauczycieli organizowanym przez ZUS wspólnie z ORE, że niestety często niepełne lub błędne informacje prasowe stanowią podstawowe źródło informacji. Dlatego kluczowa jest praca u podstaw – musimy kształcić młodych Polaków na odpowiedzialnych i świadomych obywateli. A można takim być tylko dzięki gruntownej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Taką wiedzę mogą zapewnić właśnie „Lekcje z ZUS” – podkreśliła prezes ZUS.

- Ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam właściwie od kołyski aż po grób. Młodzi ludzie coraz częściej dostrzegają, że warto znać przepisy związane z odprowadzaniem składek od różnego rodzaju umów, bo od tego zależy ich przyszłość i spokojny byt. Słowem – warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, ponieważ jest to kompetencja przyszłości – każdego świadomego swoich praw i obowiązków przedsiębiorcy – dodała w imieniu Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Grażyna Kurowska, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich ORE.

Nauczyciele, doradcy zawodowi i dyrektorzy szkół ponadpodstawowych podczas spotkania zapoznali się z głównymi założeniami projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS, z metodami nauczania zaproponowanymi w realizacji projektu oraz uzyskali informację jaką wiedzę zdobędą uczniowie uczestniczący w projekcie.

Podczas warsztatów koordynatorzy ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS z I i III Oddziału ZUS w Warszawie, zaprezentowali szczegółowo cztery lekcje o ubezpieczeniach społecznych.

Zainteresowanie szkoleniem przekroczyło oczekiwania. W szkoleniu udział wzięło ponad 100 osób. Uczestnikami warsztatów byli głównie dyrektorzy szkół, nauczyciele przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie oraz doradcy zawodowi ośrodków doskonalenia nauczycieli.

Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały edukacyjne – „Lekcje z ZUS” oraz materiały informacyjne. Mogli także założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzisiejsze szkolenie jest owocem współpracy wynikającej z porozumienia zawartego we wrześniu tego roku między Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudą Uścińską i dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Jadwigą Mariolą Szczypiń. Ze względu na duże zainteresowanie obie instytucje planują kolejne szkolenia w innych miastach w Polsce.

Więcej informacji o „Lekcjach z ZUS” na zus.pl/edukacja.