Ścieżka nawigacji

Aktualności

Najwięcej wniosków o RKO w Mazowieckiem

Od 1 stycznia 2022 r. rodzice i opiekunowie złożyli już blisko 180 tys. wniosków o rodziny kapitał opiekuńczy (RKO). Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w  wieku od 12 do 35 miesiąca.

Rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie do 12 tys. zł. Kapitał będzie wypłacany w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny i nie jest opodatkowane.

 „W ciągu pierwszych dni stycznia rodzice złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy na  45 proc. dzieci, na które mogą wnioskować.  Wniosek jest intuicyjny, a sama procedura wypełniania szybka” – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

„Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko za pomocą PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@atia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Przyznaniem i wypłatą świadczeń zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

„W czasie pierwszej doby składania wniosków o RKO wpłynęło ich ponad 100 tys.  - najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, dolnośląskim oraz pomorskim. Widzimy, że zainteresowanie tym świadczeniem na rzecz rodziny jest ogromne. Z naszych szacunków wynika, że w styczniu do ZUS może wpłynąć nawet 400 tys. wniosków.” - mówi szefowa ZUS. 

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społeczny będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Klienci mogą także szukać informacji o programie na stronie internetowej zus.pl, zadzwonić na specjalną infolinię 22 290 55 00 (numer aktywny do 31 maja 2022 r.), do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numer 22 560 16 00, napisać maila na cot@zus.pl, umówić się na e-wizytę lub skorzystać z konsultacji i porad

Przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu obywateli, pracownicy ZUS będą służyć pomocą w punktach mobilnych w placówkach Poczty Polskiej i KRUS.