Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: decyzja co do nadpłat składek należy do płatników

Szefowa ZUS mówiła w poniedziałek (21 września) na antenie Radia TOK FM m.in. o działaniach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach tarczy antykryzysowej. Przypominała, że płatnicy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, od 20 września są uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań.

"Z ZUS wyszła propozycja projektu ustawy w sprawie zwrotu nadpłat. To bardzo dobra wiadomość dla 800 tys. płatników składek" - powiedziała prof. Uścińska. „Decyzja co do nadpłat należy do płatników. Mogą one zostać zaliczone na poczet przyszłych składek lub zwrócone przedsiębiorcy” – dodała prezes Zakładu.

Zgodnie ze zmianą przepisów, firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie. Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Zgodnie z ustawą obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem. Zakład poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.

ZUS zwraca uwagę, że w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

Cała rozmowa z prof. Gertrudą Uścińską (link do strony zewnętrznej).