Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: kobiety zdominowały branże najbardziej zaangażowane w walkę z epidemią

Podczas konferencji Kobieta2021 zorganizowanej w poniedziałek (8 marca) przez posłankę PiS, b. wicepremier i minister rozwoju Jadwigę Emilewicz, prezes ZUS wskazała, że rola kobiet w gospodarce, a także walce z epidemią, jest nie do przecenienia. 

Jak mówiła profesor Uścińska, branże, które są najbardziej zaangażowane lub dotknięte w epidemii, zdominowane są przez kobiety. "W walczącej na pierwszej linii frontu ochronie zdrowia oraz opiece społecznej kobiety stanowią ponad 80 proc. zatrudnionych. W gastronomii i hotelarstwie oraz edukacji udział kobiet sięga 70 proc., a w kulturze ok. 63 proc." – podała prezes ZUS.

Według profesor Uścińskiej fakt, że wśród najbardziej dotkniętych epidemią branż dominują kobiety, koresponduje z większą obawą o pracę.

Szefowa ZUS zaproponowała podjęcie szerszej debaty publicznej o systemie wsparcia kobiet łączących pracę z macierzyństwem. Jak zaznaczyła, bazując na danych o zwolnieniach lekarskich ubezpieczonych, należałoby rozważyć wzorem wielu krajów unijnych wprowadzenie urlopu przedporodowego, zamiast powszechności zwolnień lekarskich wystawianych z powodu niezdolności do pracy.