Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS o wsparciu finansowym seniorów

"W 2022 r. do emerytów i rencistów z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trafi ponad 265 mld zł z tytułu emerytur i rent wraz z dodatkami. Ponad 18 mld zł przeznaczyliśmy już z tytułu waloryzacji na poziomie 7 proc. Emeryci i renciści otrzymali też 13. emeryturę w kwocie łącznej 12,7 mld zł oraz 14. emeryturę na łączną kwotę 11,2 mld zł - wyliczała profesor Uścińska.

Prezes ZUS mówiła również o kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. "W tym roku mamy bardzo dobrą sytuację jeśli chodzi o wpływ składek do FUS. Na dziś pokrywają one ponad 84 proc. wydatków" - powiedziała prof. Uścińska.

Poinformowała również o tym, że do ZUS składane są już wnioski przez osoby poszkodowane w katastrofie ekologicznej na Odrze, które prowadzą działalność o odpowiednimi kodami PKD. Jednorazowe świadczenie dla nich wynosi 3010 zł.

Prezes ZUS podała, że Zakład dysponuje odpowiednią bazą danych oraz systemem, który pozwala na szybką wypłatę świadczeń drogą elektroniczną. W taki właśnie sposób składane są już wnioski.

Szczegóły rozmowy z Prezes ZUS o wsparciu dla seniorów (link do strony zewnętrznej).