Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: pracujemy nad nową tarczą antykryzysową

Szefowa ZUS była w środę (28 października) gościem programu "Money. To się liczy". Mówiła m.in. o najnowszej odsłonie antykryzysowej tarczy branżowej, która ma pomóc przedsiębiorcom najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa.

- Ministerstwo Rozwoju razem z nami pracuje nad nową tarczą, tak zwaną tarczą antykryzysową numer 6. Będzie to zwolnienie z obowiązku opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Będzie to obowiązywało wybrane branże i przy spełnieniu warunku, że dana firma wykaże spadek obrotu co najmniej o 40 proc. w listopadzie lub październiku, bo to jeszcze ustalamy, w porównaniu do tego samego miesiąca w 2019 r. - powiedziała prof. Uścińska.

Firmy korzystają z ulg

Profesor Uścińska przypomniała, że jak dotąd 180 tys. płatników skorzystało z odroczenia terminu płatności składki i rozłożenia zadłużenia na raty. Kwota tej pomocy to już prawie 9 mld zł.

Szefowa ZUS mówiła również o nowych rozwiązaniach dla klientów. "Niemal 600 klientów skorzystało już z e-wizyty w ZUS. Pytają, jak złożyć wniosek o emeryturę, zasiłek chorobowy, wsparcie z Tarczy Turystycznej i proszą o rejestrację profilu na Platformie Usług Elektronicznych" - powiedziała prof. Uścińska.

Przypomniała, że trwają ostatnie prace na rozwiązaniami zmierzającymi do tego, aby ZUS odciąży Sanepid. "Raz dziennie będziemy pobierać dane o kwarantannie oraz izolacji z bazy Centrum e-Zdrowia. Udostępnimy te informacje również pracodawcom. To przyspieszy wypłatę świadczeń chorobowych osobom ubezpieczonym" - wyjaśniła prof. Uścińska.