Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: Realizacja Polskiego Bonu Turystycznego sukcesem

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy - tj. w sierpniu i wrześniu - przyznano w sumie ponad milion bonów turystycznych na kwotę ponad 856 mln zł. Liczba zarejestrowanych płatności wyniosła około 300 tys. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel.

"Sama idea wprowadzenia polskiego bonu turystycznego i zrealizowanie go w takich zakresie jak obecnie to jest ogromny sukces. Jeśli chodzi o liczbę uprawnionych dzieci do świadczenia wychowawczego z 500 plus, to jest to liczba ponad 6 mln. Natomiast liczba rodziców, czy opiekunów, którzy zgodnie z prawem są wskazani do ubiegania się o bon wynosi około 4 mln. Jeśli udało się do końca września aktywować ok. 1 mln na kwotę ponad 900 mln złotych, to jest to dobry wynik" - oceniła szefowa ZUS.

Przypomniała, że bon można zrealizować do końca marca 2022. "Pracując nad koncepcją bonu nie zakładaliśmy, że zostanie on zrealizowany w ciągu miesiąca, czy dwóch" - mówiła. Zaznaczyła, że bon odpiera się na automatyzacji. "Nie ma tu mowy o składaniu papierowych wniosków. Wszystko odbywa się przez profil na PUE" - dodała profesor.