Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna

Prezes ZUS zwróciła uwagę na to, że minął już rok od wybuchu pandemii, co bezpośrednio oddziałuje na najważniejsze aspekty i obszary działania państwa, w szczególności tak wrażliwe jak fundusze publiczne, ubezpieczeń społecznych czy emerytalne.

Jak dodała, działania ZUS w związku z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom pandemii oraz wsparciem przedsiębiorców to łączna kwota 32,5 mld zł. "Przyjęliśmy, po raz pierwszy w historii, rozwiązania, które zwalniały z obowiązku opłacania składek" - powiedziała prof. Uścińska.

Szefowa ZUS przedstawiła dane, z których wynika, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na koniec 2020 r. był w dobrej kondycji. "Również po pierwszym kwartale 2021 roku sytuacja FUS, w tym Funduszu Emerytalnego, jest bardzo dobra" - powiedziała prof. Uścińska.

I dodała: "Dobrze, że pandemia nie zaprzepaściła działań dywersyfikujących środki zabezpieczenia na starość, bo jeszcze długa droga przed nami. W Polsce nadal 80 proc. dochodu emerytów pochodzi z systemu publicznego, gdy w innych krajach to 40-60 proc.”.

W prowadzonej przez red. Grzegorza Osieckiego debacie uczestniczyli też wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych - Małgorzata Rusewicz i prezes Nationale-Nederlanden PTE Szymon Ożóg.