Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS w „Debacie Senior” o waloryzacji planowanej na 2021 rok

W niedzielnym (23 sierpnia) programie prof. Uścińska  przypomniała, że ZUS przeprowadził waloryzację emerytur w marcu tego roku. „Łącznie z tego instrumentu prawnego, jakim jest waloryzacja, skorzystało ponad 9 mln świadczeniobiorców na kwotę przekraczającą 10 miliardów złotych” – powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS dodała, że kwota emerytury minimalnej od 2012 roku -  wtedy wynosiła około 799 zł -  wzrosła do 1 marca 2020 roku o 50,2 proc.

Wskaźnik waloryzacji emerytur wynika m.in. z przyjętych założeń inflacji na ten rok. Ministerstwo Finansów szacuje, że 3,3  proc. będzie wynosiła inflacja, a nominalny wzrost wynagrodzeń będzie wynosił 3,5 proc.

„To wszystko są nasze teoretyczne dyskusje, ponieważ de facto wskaźniki z konsekwencjami prawnymi poznamy pod koniec roku, a tak naprawdę na początku przyszłego roku" - powiedziała prof. Uścińśka.

Szefowa Zakładu mówiła także o 13. emeryturze. „Zrealizowaliśmy ją łączynie ze świadczeniami waloryzowanymi w kwietniu. Przypominam, że mamy tutaj już na stałe taką regulację ustawową, która gwarantuje prawo do tej trzynastej emerytury. Trzynasta emerytura w tym roku wynosiła 1 200 zł brutto, czyli na rękę to było 981 zł. To świadczenie otrzymało ponad 9 mln emerytów i rencistów, a koszty wyniosły 11,7 mld zł” – powiedziała prof. Uścińska.

Cały program z udziałem prof. Gertrudy Uścińśkiej (link do strony zewnętrznej)