Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS wśród dziesięciu najbardziej wpływowych prawników

Dziennik Gazeta Prawna co roku publikuje zestawienie 50 prawników, którzy mają największy wpływ na życie społeczne, gospodarcze i polityczne w Polsce. Tak jak w poprzednich edycjach, o miejscu w rankingu decydowały dokonania osób z dyplomem prawa, które oceniała redakcja gazety. Kolejny raz, wśród najbardziej wpływowych prawników znalazła się prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W najnowszym zestawieniu zajęła wysokie, 10. miejsce.

„Instytucja pod wodzą prof. Uścińskiej z powodzeniem wprowadza kolejne duże zmiany. W ostatnich latach były to rozbudowa obsługi elektronicznej ZUS, bon turystyczny, 13. i 14. emerytury czy e-składka, co obok dobrej sytuacji na rynku pracy przełożyło się na lepszą kondycję finansową FUS” – czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem redakcji Prezes ZUS „Od lat skutecznie powiększa swoje imperium. Kolejnym etapem jest przejęcie od samorządów wypłaty 500 plus. Decyzja w tej sprawie zapadła w zeszłym roku i od 2022 r. jest wdrażana”.

Autorzy raportu podkreślają również, że pod kierownictwem prof. Uścińskiej sytuacja finansowa ZUS wróciła po pandemii do najlepszych poziomów. Obecnie ponad 80 proc. zobowiązań regulowanych jest z napływającej składki, dzięki czemu dotacje z budżetu mogą być niższe.

„Efektem jest to, że pozycja prezes ZUS w układzie rządowym jest w zasadzie równa ministrowi konstytucyjnemu, a w sprawach ubezpieczeń społecznych zapewne mocniejsza” – ocenia Dziennik Gazeta Prawna.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych cieszy się też coraz większym zaufaniem wśród Polaków. W ostatnich sondażach CBOS ZUS uzyskuje najlepsze wyniki w historii.