Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prof. Gertruda Uścińska: Sytuacja FUS jest stabilna

Szefowa ZUS mówiła w środę (16 września) na antenie Radia Maryja m.in. o działaniach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach tarczy antykryzysowej. "Ta ogromna forma działań, zwłaszcza finansowych i pieniężnych, na rzecz różnych form przedsiębiorczości, w przypadku Zakładu to jest to ok. 25 mld złotych" - powiedziała prof. Uścińska.

Prezes Zakładu podała również najnowsze dane, z których wynika, że w lipcu 2020 roku nastąpił powrót do poziomu opłacania składek sprzed pandemii. "Z niepokojem patrzyliśmy na to jaka będzie sytuacja. Czy płatnicy składek będą mieli taką zdolność finansową żeby pokryć te zobowiązania. Widzimy, że sytuacja jest pozytywna" - powiedziała prof. Uścińska.

Dotyczy to nie tylko wpłat składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale również do innych funduszy, np. zdrowotnego. "W lipcu tych wpłat było o około 3,5 proc., a w sierpni około 5,4 proc. więcej niż rok wcześniej" - podała prof. Uścińska. Ponadto na koniec lipca i sierpnia mamy 2,7 mln płatników składek. To bardzo duża liczba. Oznacza to, że nie doszło do wyrejestrowania firm i zwolnienia osób ubezpieczonych" - dodała prezes Zakładu.