Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prof. Uścińska: ZUS sam będzie pozyskiwać dane o kwarantannie i izolacji

„Chcemy odciążyć Sanepid od wydawania decyzji w tej sprawie. W tej chwili trzeba czekać na tą decyzję Sanepidu, w ciągu najbliższych dni to się zmieni” - powiedziała prof. Uścińska na antenie Polskiego Radia 24.

„Z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Sanepidem postanowiliśmy, że zbudujemy taką możliwość żeby pobierać te dane z systemu Ewidencji Wjazdu do Polski. Raz dziennie będziemy otrzymywać informacje kto jest na kwarantannie” – dodała.

Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego.

Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka), potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Cała rozmowa z Prezes ZUS (ink do strony zewnętrznej).