Ścieżka nawigacji

Aktualności

Roczna waloryzacja na kontach osób ubezpieczonych w ZUS

Jak co roku ZUS w czerwcu waloryzuje kapitał emerytalny 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.

– Zakończyliśmy proces waloryzacji rocznych: składek emerytalnych, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie. Te wskaźniki przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Do waloryzacji składek zapisanych na koncie i subkoncie osób ubezpieczonych w ZUS na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy dwa wskaźniki: 114,40 proc. dla składek emerytalnych na koncie oraz 109,20 proc. dla środków na subkoncie - mówi profesor.

Kapitał na kontach osób ubezpieczonych w ZUS zwiększył się tym samym o ponad 450 mld zł. Dla porównania – w ubiegłym roku było to niemal 281 mld zł.

Dane z waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2022 r., którą ZUS przygotowuje co roku.

Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka.

Taka osoba dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadziła składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Informacja będzie dostępna na na PUE ZUS. Od 2020 roku – zgodnie z przepisami – ZUS wysyła papierowe informacje tylko na życzenie klientów.