Ścieżka nawigacji

Analizy i raporty ZUS

Sytuacja FUS jest stabilna

– Pomimo ogromnych trudności – najpierw pandemii COVID-19, a teraz wojny w Ukrainie, sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna. Rekordowy poziom pokrycia wydatków wpływami ze składek jest konsekwencją dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń rok do roku oraz rosnącego zatrudnienia, które przekłada się na wzrost liczby osób ubezpieczonych w ZUS – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

I dodaje: – Pozytywne dane notujemy także w ostatnich miesiącach. Z naszych statystyk wynika, że na koniec maja liczba płatników składek objętych ubezpieczeniem emerytalnym wyniosła 2,62 mln. To o 4 tys. przedsiębiorców więcej niż w kwietniu tego roku i o 132 tys. więcej niż w lutym 2020 roku. Z kolei liczba osób pracujących objętych ubezpieczeniem emerytalnym wyniosła na koniec maja 15,83 mln osób. Jest to o 25 tys. więcej osób niż pod koniec maja tego roku i o 346 tys. osób więcej w porównaniu ze stanem z lutego 2020 r.

W ostatnich miesiącach stale rośnie liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym – na koniec maja było to 991 tys. osób. To o 320 tys. osób więcej niż w lutym 2020 r. Udział w tym wzroście na pewno mają uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju w ostatnich miesiącach. Pracę podjęło już ponad 240 tys. z nich. Najczęściej znajdują zatrudnienie w handlu i usługach opiekuńczych.