Ścieżka nawigacji

Aktualności

Wysyłka ponad 20 mln listów zakończona

- To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne. Na rynku pocztowym taka liczba korespondencji wysyłanej przez jedną instytucję to rzadkość. Nam udało się jednak wydrukować i wysłać wszystkie listy przed terminem granicznym jaki przewidywała Ustawa i jaki sobie postawiliśmy  – mówi Michał Jonczynski, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysyłka „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” rozpoczęła się w drugiej połowie czerwca. Korespondencja trafiła do wszystkich osób, które choć przez chwilę podlegały ubezpieczeniom społecznym i mają zaksięgowane składki na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Z listu mogli się dowiedzieć o tym ile mają już odłożonych i zwaloryzowanych składek, ile ich wpłynęło w ostatnich dwóch latach, w rozbiciu na poszczególne miesiące. W korespondencji znalazła się informacja o kwocie przelanej do OFE i zaksięgowanej na drugofilarowym subkoncie w ZUS. Dodatkowo osoby, które ukończyły 35 lat w „Informacji o stanie konta” mają podaną, w dwóch wariantach, wysokość hipotetycznej emerytury. Pierwszy wariant to kwota jaką można byłoby otrzymać za już zgromadzone składki, a drugi – w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego. Wyliczając świadczenie w tym drugim wariancie ZUS uzupełnia kwotę zebranych już składek o hipotetyczną kwotę składek jakie jeszcze możemy zebrać – jest to średnia z dotychczasowych lat aktywności zawodowej.

-Warto czytać „Informację o stanie konta” i warto dokładnie sprawdzać zapisane w niej kwoty. To wszakże nasza przyszłość – mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS.

 

Wojciech Andrusiewicz

Rzecznik Prasowy ZUS