Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS wspólnie z ORE edukuje Polaków

Wspólnie z ORE, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie upowszechniać wiedzę o ubezpieczeniach społecznych – organizować konferencje i warsztaty, szkolenia dla nauczycieli, czy podejmować różne inicjatywy edukacyjne w szkołach. Dzięki Ośrodkowi Rozwoju Edukacji ZUS będzie promował wśród nauczycieli swój projekt adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych „Lekcje z ZUS”. Takie działania mają podnieść wśród młodzieży szkolnej stan wiedzy o ubezpieczeniach społecznych oraz świadomości ryzyk życiowych.

To o tyle istotne, że Polacy nie mają dużej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Mylą rodzaje ubezpieczeń, nie znają przepisów związanych z odprowadzaniem składek od różnego rodzaju umów. Wielu nie rozumie, w jaki sposób wyliczana jest emerytura i od czego zależy jej wysokość. Z raportu „Wiedza i postawy wobec ubezpieczeń społecznych" wynika, że tylko 7 proc. osób ma dużą wiedzę na ten temat, a 15 proc. to ignoranci w tym zakresie. Wśród nastolatków (15–19 lat) ponad 40 proc. przyznaje, że nie ma żadnej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Dzięki działaniom ZUS sytuacja jednak się zmienia. Od 2013 roku ZUS prowadzi projekt „Lekcje z ZUS”, którego składową jest olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Nasz projekt to inwestycja w przyszłość. Młodzi ludzie, którzy wchodzą w dorosłość i zaczynają stawiać pierwsze kroki na rynku pracy mają większą wiedzę, są bardziej świadomi. W czterech już edycjach „Lekcji z ZUS” wzięło udział ponad 150 tys. uczniów i blisko 1000 szkół. To pokazuje, że młodzież chce wiedzieć więcej, a nasz program edukacyjny daje im taką możliwość – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Gratuluję stworzenia płaszczyzny do edukacji. Wiedza przekazywana przez Państwa jest bardzo cenna i przydatna w systemie oświaty. ZUS jest wiodąca instytucją, która włącza się w szeroko pojętą edukację obywatelską - dodaje Jadwiga Mariola Szczypiń, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Więcej o projekcie „Lekcje z ZUS”