Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: waloryzacja korzystna dla emerytów

W ramach tarczy kryzysowej wprowadzono szczególne rozwiązania dotyczące czerwcowej waloryzacji rent i emerytur. „Zgodnie z tymi rozwiązaniami dla osób, które przejdą na emeryturę w czerwcu emerytura będzie mogła być ustalona tak jakby te osoby przeszły na emeryturę w maju, jeżeli będzie to dla nich korzystniejsze” – powiedziała w środę (3 czerwca) prof. Uścińska.

screen z porgramu - prezez ZUS na tle sali obsługi klientów

Jak przypomniała prezes ZUS, dotychczas te świadczenia były niższe od kilkudziesięciu do nawet do kilkuset złotych.

„Liczymy na to, że w przyszłości będzie to trwałe rozwiązanie. Liczę także na to, że w najbliższej przyszłości uda się uporządkować wszystkie mechanizmy prawne, które decydują o wysokości świadczeń emerytalnych i rentowych” – powiedziała prof. Uścińska.

Przypomniała, że ZUS zrezygnował z wysyłania tradycyjnych listów z informacją o stanie konta ubezpieczonego.

screen z porgramu - prezes ZUS z prowadzącą

„Ta informacja o stanie konta ubezpieczonego jest ustawowym obowiązkiem ZUS. Każdego roku wysyłaliśmy do 18-19 milionów osób listy. Informowaliśmy w nich m.in. o hipotetycznej emeryturze” – powiedziała prof. Uścińska.

Teraz będzie to dostępne za pośrednictwem PUE, czyli Platformy Usług Elektronicznych. Prezes ZUS powiedziała, że pracownicy Zakładu będą pomagać ubezpieczonym w założeniu profilu na PUE.

Cały wywiad prezes ZUS dla wPolsce.pl (link do strony zewnętrznej)