ZUS przygotowany do 1 września
31 sierpnia 2017
Podczas czwartkowej (31 sierpnia) konferencji prasowej na Sali obsługi klientów I oddziału ZUS w Warszawie, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zapewniła, że ZUS jest przygotowany pod względem organizacyjnym, informatycznym i informacyjnym, aby zrealizować ustawę obniżającą wiek emerytalny.
- Już od jutra czekamy na osoby, które zechcą złożyć wniosek o emeryturę z tytułu obniżenia wieku emerytalnego. Dzięki naszym doradcom emerytalnym, którzy pracują na salach obsługi od początku lipca, rozładowaliśmy możliwe spiętrzone zainteresowanie emeryturą w obniżonym wieku, które mogłoby wystąpić w ostatnim kwartale tego roku. Z naszych badań ankietowych wynika, że 50 proc. uprawnionych jest zdecydowanych przejść na emeryturę wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego, ok. 30 proc. jeszcze nie zdecydowało, a ok. 20 proc. przesunie taką decyzję na później - mówiła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował doskonałą ofertę informacyjną. Chcę pogratulować pani Prezes, pracownikom i doradcom emerytalnym, którzy udzielili wsparcia już przeszło 426 tys. osób zainteresowanych swoją emeryturą. To pokazuje, że Polacy są zainteresowani swoją przyszłością emerytalną i chcą wiedzieć o niej jak najwięcej – mówiła z kolei minister rodziny pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.
Wiceminister Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w MRPiPS i przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS, podkreślił, że nowy wiek emerytalny powinniśmy od teraz traktować jako pewne minimum. - Każdy kto osiągnie wiek emerytalny, musi przeprowadzić sobie indywidulany bilans korzyści i strat związanych z decyzją o przejściu na emeryturę. Czynnikiem zachęcającym do dłuższej pracy jest także mechanizm waloryzacji składek. Dobre wyniki makroekonomiczne wskazują, że najbliższa waloryzacja będzie miała rekordową wysokość - podkreślał minister Zieleniecki.
W ramach podpisanego porozumienia pomiędzy ZUS a Pocztą Polską, w wybranych placówkach pocztowych w całym kraju zorganizowane będą dyżurne stanowiska ZUS, gdzie doradcy emerytalni wyjaśniają zainteresowanym zasady przechodzenia na emeryturę i ustalania jej wysokości i podpowiedzą na jakie świadczenia mogą liczyć w wybranym przez siebie terminie zakończenia aktywności zawodowej. W porozumieniu z ZUS Poczta Polska przygotuje specjalne zasady obsługi osób składających wnioski o emeryturę. W urzędach pocztowych będą dostępne również materiały informacyjne ZUS. Porozumienie wchodzi w życie 1 października.