Ścieżka nawigacji

Aktualności

Bony turystyczne aktywowało już prawie 3 mln Polaków

Płatności Polskim Bonem Turystycznym przyjmuje obecnie 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje.

Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem, rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bony są ważne do 31 marca 2022 r. i nie podlegają wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

„Prawie 3 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę około 2,6 mld zł. Jednocześnie ZUS przekazał podmiotom turystycznym płatności bonem na łączną kwotę 1,7 mld zł. Wykorzystanie bonu znacznie przyspieszyło w okresie wakacyjnym” – informuje prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS.

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja jak założyć profil na PUE ZUS). Trzeba też aktywować bon. Wystarczy zalogować się na swoje konto na PUE ZUS i w zakładce [Ogólny], w menu bocznym wejść w zakładkę [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon] (instrukcja: "Jak aktywować bon, przeglądać dane i sprawdzać historię transakcji" (plik docx 880 kb).

Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i chcą uzyskać dodatkowy bon – 500 zł, muszą na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie.

Bon jest dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej czyli osoby, która wnioskowała o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”.

Na bonie widoczna jest kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu).

W razie pytań dotyczących bonu, można kontaktować się ze specjalną infolinią nr. tel. 22 11 22 111.

Więcej informacji o Polskim Bonie Turystycznym.