Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS o Tarczy 7.0: rośnie liczba składanych wniosków

W piątek (19 lutego) w Siedlcach odbyła się konferencja prasowa poświęcona wsparciu m.in. przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa. W konferencji uczestniczyły m.in. prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Prezes ZUS wskazywała na ogromną rolę, jaką Zakład odegrał w działaniach antykryzysowych, realizując m.in. świadczenie, jakim było zwolnienie z opłacania składek. „Przeznaczyliśmy na to 13 mld zł, ale są widoczne efekty. Zakład na koniec ubiegłego roku zarejestrował 2,5 mln płatników składek, czyli o 55 tys. więcej niż w lutym roku poprzedzającego” – poinformowała prezes ZUS.

Prezes ZUS podała również najnowsze dane dotyczące wsparcia udzielnego w województwie mazowieckim. „Przedsiębiorcy z Mazowsza otrzymali wsparcie z ZUS w postaci zwolnienia z opłacania składek w kwocie 4 mld zł, odroczeń płatności i układów ratalnych na 2,2 mld zł oraz świadczeń postojowych na kwotę 1,6 mld zł” – wyliczała prof. Uścińska.

Minister Maląg wspomniała m.in. że działania, które zostały podjęte przez rząd od marca 2020 r. to szybkie, skuteczne wsparcie, które przede wszystkim było nakierowane na ratowanie miejsc pracy. „Dzięki wsparciu z Tarczy Antykryzysowej uratowaliśmy co najmniej 6,5 mln miejsc pracy” – powiedziała Maląg.

Wiceminister Semeniuk dodała, że wszystkie przygotowywane instrumenty trafiają przede wszystkim do sektora polskich przedsiębiorstw. „Ostatnia, uruchomiona 15 stycznia, tarcza 2.0 jest skierowana głównie do mikro- i małych firm. Kolejne 5 mld zł trafi do przedsiębiorstw w fazie lockdownu” – zaznaczyła Semeniuk.