Ścieżka nawigacji

Aktualności

O pomocy uchodźcom z Ukrainy podczas obrad ISSA

Webinarium pod hasłem “ISSA Roundtable: Social security responses to the refugee crisis.” („Okrągły stół ISSA: odpowiedź zabezpieczenia społecznego na kryzys uchodźczy”) było spotkaniem przedstawicieli instytucji łącznikowych z krajów dotkniętych kryzysem uchodźczym, związanym z wojną w Ukrainie. W spotkaniu udział wzięli eksperci z: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Czech i Francji. Rozmowy służyły wypracowaniu rozwiązań systemowych w zakresie zabezpieczenia społecznego na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Podczas spotkania pani prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, mówiła o ogromnej solidarności Polaków z Ukraińcami. Odniosła się do uchwalonej w Polsce ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która zapewnia im legalny pobyt, a tym samym dostęp do rynku pracy, opieki medycznej i edukacji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypracował i wdrożył dotychczas wiele rozwiązań w tym zakresie, między innymi:

  • udostępnił kreator wniosku o 500+ w języku ukraińskim,
  • otworzył infolinię telefoniczną oraz e-wizytę w języku ukraińskim,
  • zatrudnia tłumaczy języka ukraińskiego,
  • udostępnia swoją bazę lokalową dla uchodźców w porozumieniu w wojewodami.

Dodatkowo, pracownicy ZUS przeprowadzili, w dniach 26 – 27 marca, akcję „Weekend dla Ukrainy” oraz są obecni w punkcie rejestracji na PGE Narodowym. Pomagają między innymi: założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS, złożyć wnioski o świadczenia oraz informują o uprawnieniach należnych uchodźcom.

Webinarium było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i informacji na temat liczby i struktury uchodźców oraz zastosowanych instrumentów wsparcia przez państwa, które zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.