Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS spotkała się z premierem Portugalii

Szefowa ZUS i premier Portugalii odwiedzili wspólnie PGE Narodowy, gdzie różne instytucje – m.in. ZUS - pomagają uchodźcom w załatwieniu ważnych dla nich spraw urzędowych – od nadania nr PESEL, przez założenie rachunku bankowego, po wsparcie w uzyskaniu świadczeń dla rodzin przyznawanych i wypłacanych przez ZUS.

Prezes ZUS podczas spotkania z premierem Portugalii podkreślała, że Zakład od pierwszych dni konfliktu pomaga obywatelom Ukrainy. Wsparcie ZUS dla uchodźców to zarówno rozwiązania systemowe – takie jak obsługa świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, w tym organizacja obsługi i zapewnienie odpowiedniej komunikacji – jak i włączenie się w działania związane z zapewnieniem uchodźcom schronienia czy zaopatrzenia w produkty pierwszej potrzeby.

ZUS uruchomił też  specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju.

Z kolei premier Portugalii wyraził uznanie dla Polski, która bardzo szybko uruchomiła narzędzia pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. Zadeklarował wsparcie ze strony Portugalii - także finansowe.