Ścieżka nawigacji

Aktualności

Emerytury adekwatne. Ale do czego?

logo konferencji

Co druga polska emerytura lub renta wypłacana zagranicę trafia na konto osoby zamieszkałej w Niemczech, a ok. 20 tys. emerytur z niemieckiego systemu wypłacanych jest osobom zamieszkałym w Polsce. Do tej pory DRV wypłaciło Polakom ponad 400 tys. emerytur i rent na podstawie umowy z 9 października 1975 r. Przykład Polski i Niemiec doskonale obrazuje, jak wobec współpracy ekonomicznej państw i wzajemnej migracji, w rezultacie przenikają się również działania dwóch różnych systemów ubezpieczeń społecznych.

Z okazji obchodów 40-lecia stosowania polsko-niemieckiej umowy o zabezpieczeniu społecznym, 24 i 25 kwietnia w centrali ZUS odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa. Jej tematem przewodnim jest adekwatność systemów emerytalnych. Debata na temat definiowania i pomiaru adekwatności na arenie międzynarodowej trwa już od kilku lat, ale nieczęsto zdarza się możliwość tak szczegółowej wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych wyników badań.

Polski i niemiecki system emerytalny stoją wobec podobnych wyzwań, jak chociażby starzenie się społeczeństw, kompensowania okresów bez zatrudnienia z tytułu opieki nad dziećmi czy chorymi członkami rodziny albo troski o zabezpieczenie dochodów na starość osób z niskimi dochodami. Jakie wobec tego znaczenie mają formy dodatkowego oszczędzania? Ożywioną dyskusję zawsze wywołuje zapewnienie odpowiedniego poziomu świadczeń osobom migrującym oraz roli jaką spełnia w tej sferze unijna i bilateralna koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego.

PROGRAM KONFERENCJI