Nowy termin płatności składek za okres od sierpnia do grudnia 2024 r.
7 października 2024
Kogo dotyczy?
Płatnika składek, który został poszkodowany w wyniku powodzi z września 2024 r. oraz prowadził bądź prowadzi działalność na terenie objętym klęską żywiołową.
Osoba poszkodowana, to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która na skutek powodzi doznała szkód majątkowych lub utraciła, chociażby czasowo, możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu.
Jakie dokumenty są wymagane?
lub
- Zaświadczenie wydane przez właściwy organ gminy, potwierdzające status poszkodowanego.
Możesz skorzystać z naszego wzoru oświadczenia lub złożyć je w formie pisma.
Jeśli oświadczenie składa Twój pełnomocnik, dołącz do wniosku oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Możesz też wypełnić w tym celu formularz PEL.
Formularze są dostępne na naszej stronie oraz w naszych placówkach.
Kiedy złożyć dokumenty?
Oświadczenie/zaświadczenie możesz złożyć w dowolnym momencie, najpóźniej do 15 września 2025 r.
Gdzie i w jaki sposób złożyć dokumenty?
Oświadczenie/zaświadczenie możesz:
- wysłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, np. na formularzu POG,
- wysłać pocztą na adres jednej z naszych placówek,
- złożyć osobiście lub przez pełnomocnika podczas spotkania z doradcą ds. ulg i umorzeń w każdej naszej placówce,
- złożyć ustnie podczas rozmowy z naszym pracownikiem, który spisze z niej protokół.
Jak i kiedy ZUS załatwi sprawę?
Postępowanie
Na podstawie dostępnych informacji zweryfikujemy, czy jesteś osobą poszkodowaną w wyniku powodzi.
Nowy termin płatności składek za okres od sierpnia do grudnia 2024 r. został wyznaczony na 15 września 2025 r.
Wyznaczenie nowego terminu płatności składek stanowi pomoc publiczną na naprawę szkód spowodowanych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia. Wartość wyliczonej pomocy wskażemy w „Informacji o udzielonej pomocy publicznej”. Informację wyślemy do Ciebie oraz do wiadomości wojewody właściwego wg miejsca prowadzonej przez Ciebie działalności.
Łączna wartość pomocy publicznej w celu naprawienia szkód powstałych w wyniku wystąpienia powodzi, udzielonej na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, nie może przekroczyć wartości szkód materialnych poniesionych przez beneficjenta pomocy na skutek powodzi, pomniejszonej o wartość uzyskanego odszkodowania.
Oznacza to, że jeżeli otrzymasz pomoc publiczną (np. w postaci świadczenia interwencyjnego, nowego terminu na opłacenie składek, zwolnienia z podatków), która przekroczy wskazany poziom, musisz zwrócić tę kwotę. Wojewoda zawiadomi Cię o wysokości kwoty przekroczenia i terminie zwrotu oraz poda rachunek bankowy do przelewu.
Jeżeli na podstawie dostępnych informacji stwierdzimy, że nie masz statusu osoby poszkodowanej w wyniku powodzi, to wydamy decyzję o odmowie wszczęcia postępowania.
Termin rozpatrzenia
Rozpatrzymy Twoją sprawę jak najszybciej.
Czy można się odwołać?
Możesz odwołać się od decyzji o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia nowego terminu płatności składek do sądu okręgowego − sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego według miejsca zamieszkania. Masz na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji.
Informacje dodatkowe
Skorzystaj:
- z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń – w najbliższej placówce ZUS; możesz umówić się na spotkanie z doradcą w dogodnym dla Ciebie terminie (również na e-wizytę),
- z pomocy Centrum Kontaktu Klientów ZUS
- pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora),
- e-mailem: cot@zus.pl,
konsultanci są dostępni w dni robocze: pon. - pt. w godz. 7.00 - 18.00.
Więcej informacji na www.zus.pl/kontakt.
Podstawy prawne
- Art. 36 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz.U. z 2024 r. poz. 654).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. poz. 1371).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 572).