Ścieżka nawigacji

Aktualności

Pomoc dla płatników składek poszkodowanych w powodzi – umorzenie należności

Jakie należności możemy umorzyć

Na podstawie ustawy powodziowej możesz uzyskać umorzenie należności z tytułu składek na:

  • ubezpieczenia społeczne, 
  • ubezpieczenie zdrowotne, 
  • Fundusz Pracy, 
  • Fundusz Solidarnościowy, 
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Dla kogo umorzenie 

Możesz uzyskać umorzenie należności z tytułu składek, jeżeli spełniasz dwa warunki:

  • jesteś płatnikiem składek poszkodowanym w wyniku powodzi z września 2024 r., tzn. na skutek powodzi doznałeś szkód majątkowych lub nie mogłeś, chociażby czasowo, korzystać ze swojej nieruchomości lub swojego lokalu;
  • Twój przychód z działalności gospodarczej (lub działalności, o których mowa w art. 22a ust. 1a ustawy powodziowej, zmalał o co najmniej 40% między porównywanymi miesiącami, tj.:
    • we wrześniu 2024 r. w porównaniu do września 2023 r. albo
    • w październiku 2024 r. w porównaniu do października 2023 r., 
    • jeżeli rozpocząłeś działalność w 2024 r. – we wrześniu 2024 r. w porównaniu do sierpnia 2024 r. 

Działalności, o których mowa w art. 22a ust. 1a ustawy powodziowej, to: 

  • działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491) prowadzona przez organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy,
  • działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i innej działalności o charakterze odpłatnym w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 113 i 1635) prowadzona przez podmioty ekonomii społecznej, o których mowa w art. 2 pkt 5 tej ustawy,
  • działalność rolnicza w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226, z późn. zm.) prowadzona przez rolników w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników podlegających na podstawie tej ustawy ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Możesz złożyć wniosek o umorzenie należności za wskazany miesiąc (lub miesiące) kalendarzowy przypadający w okresie od sierpnia do grudnia 2024 r. Dotyczy to także należności, które zostały już opłacone lub tych, których termin płatności został wyznaczony na 15 września 2025 r. (zgodnie z art. 36 ustawy powodziowej) albo które są objęte zawartą umową z ZUS o rozłożenie na raty należności z tytułu składek lub o odroczenie terminu płatności składek.

Umorzenie będzie dotyczyć wszystkich składek należnych od wszystkich ubezpieczonych zgłoszonych przez danego płatnika.

WAŻNE!
Jeżeli o umorzenie składek stara się płatnik, który opłaca składki na własne ubezpieczenia, to umorzenie może mieć negatywny wpływ na prawa do przyszłych świadczeń z ZUS i na ich wysokość. Płatnik opłacający składki sam za siebie nie będzie miał bowiem ewidencjonowanej składki za okres umorzenia jako opłaconej.

 

Jak i kiedy złożyć wniosek

Jeżeli chcesz skorzystać z umorzenia, złóż wniosek na formularzu RUP (Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek).

Instrukcja "Jak wypełnić wniosek RUP - Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek dla płatnika poszkodowanego w wyniku powodzi" (plik pdf, 712 kb)

Wniosek możesz złożyć: 

  • nie wcześniej niż 6 stycznia 2025 r. Jeżeli wniosek złożysz przed tym, terminem, to odmówimy wszczęcia postępowania o umorzenie należności,
  • jednorazowo w formie elektronicznej na swoim profilu na PUE/eZUS jako pismo ogólne POG, do którego dołączasz wniosek o umorzenie.

Instrukcja "Jak wysłać wniosek o umorzenie należności z tytułu składek dla płatnika poszkodowanego w wyniku powodzi na profilu płatnika na PUE ZUS/eZUS (plik pdf, 1 MB)

Wniosek w postaci formularza do wypełnienia i wydruku do pobrania ze strony www.zus.pl. 

Co zawiera wniosek i jakie dokumenty są potrzebne

We wniosku wskaż miesiąc lub miesiące, za które mamy Ci umorzyć należności z tytułu składek. Muszą to być miesiące z okresu od sierpnia do grudnia 2024 r. 

Składając wniosek oświadczasz, że jesteś płatnikiem poszkodowanym w wyniku powodzi oraz że przychód z prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej lub działalności, o której mowa w art. 22a ust. 1a, zmalał o co najmniej 40% między porównywanymi miesiącami.

Jeśli wniosek składa Twój pełnomocnik, dołącz do wniosku oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, jeżeli nie złożyłeś go wcześniej w ZUS. Aby udzielić pełnomocnictwa, możesz wypełnić formularz PEL. Formularze PEL są dostępne na naszej stronie www.zus.pl oraz w naszych placówkach.

Kiedy i jak dowiesz się o rozstrzygnięciu

Twój wniosek rozpatrzymy niezwłocznie.
Jeżeli wniosek o umorzenie składek uwzględnimy w całości, to otrzymasz od nas informację, że ZUS udziela Ci pomocy publicznej. Informację tę przekażemy także do wojewody. 

Jeśli tylko część Twojego wniosku rozpatrzymy pozytywnie lub odmówimy Ci umorzenia składek, otrzymasz naszą decyzję. 

Informację w sprawie wniosku lub decyzję przekażemy na Twoje konto płatnika na PUE/eZUS albo prześlemy na adres do korespondencji, który podajesz na PUE/eZUS.

Jak się odwołać od decyzji ZUS

Od naszej decyzji możesz się odwołać – za naszym pośrednictwem – do sądu okręgowego. Masz na to miesiąc od dnia, w którym doręczyliśmy decyzję.

Odwołanie możesz złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu – wtedy odwołanie spisze nasz pracownik. Powinno ono zawierać: 

  • oznaczenie sądu, 
  • Twoje imię i nazwisko lub nazwę firmy,
  • adres, 
  • znak i datę decyzji ZUS, 
  • uzasadnienie odwołania, 
  • podpis lub podpis pełnomocnika. 

Nie zapłacisz opłaty podstawowej od wniesienia odwołania.

Jaka może być wartość pomocy publicznej na naprawienie szkód wynikających z powodzi

Łączna wartość pomocy publicznej przeznaczonej na usunięcie skutków powodzi nie może przekroczyć szkody, którą poniosłeś, pomniejszonej o wartość uzyskanego odszkodowania. Chodzi o szkodę, którą poniosłeś bezpośrednio w wyniku powodzi, a która obejmuje: 

  • szkody materialne dotyczące aktywów oraz 
  • utratę dochodu w wyniku całkowitego lub częściowego zawieszenia działalności przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy od wystąpienia powodzi. 

Oznacza to, że jeżeli otrzymasz pomoc publiczną (np. w postaci świadczenia interwencyjnego, nowego terminu na opłacenie składek), która przekroczy rzeczywistą wartość szkody pomniejszoną o uzyskane odszkodowanie, będziesz zobowiązany do zwrotu tej nadwyżki. Wojewoda zawiadomi Cię o wysokości nadwyżki i wskaże rachunek bankowy, na który będziesz zobowiązany wpłacić tę należność w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Jeśli nie wpłacisz tej kwoty, wojewoda wyda decyzję. 

Pytania w sprawie umorzenia składek na podstawie ustawy powodziowej

Jeśli masz pytania, skorzystaj z pomocy naszych pracowników:

  • zadzwoń na specjalną infolinię pod numerami telefonów 502 008 984 lub 33 825 31 34 lub 76 876 45 76 oraz (konsultanci są dostępni w dni robocze, pon. - pt., godz. 8.00 - 15.00),
  • zapytaj doradcę ds. ulg i umorzeń  w najbliższej placówce ZUS; możesz umówić się na spotkanie z  doradcą w dogodnym dla Ciebie terminie (również na e-wizytę),
  • zadzwoń na infolinię Centrum Kontaktu Klientów (CKK) pod numer telefonu 22 560 16 00 (konsultanci są dostępni w dni robocze: pon. - pt. w godz. 7.00 - 18.00).

Koszt połączeń według umowy z operatorem telekomunikacyjnym.  

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654, z późn. zm.), zwana ustawą powodziową. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w  których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z  września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. poz. 1371, z późn. zm.). 

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).