Prof. Gertruda Uścińska jednym z najbardziej wpływowych prawników w Polsce
31 stycznia 2017
Dziennik Gazeta Prawna już po raz piąty publikuje zestawienie 50
najbardziej wpływowych prawników w kraju. Tak jak w poprzednich
edycjach, o miejscu w rankingu decydowały dokonania osób z dyplomem
prawa, które oceniała redakcja gazety.
"Z wierzchu twarda i nieustępliwa, ale tak naprawdę
łagodna" - to zaczerpnięty od studentów wstęp do redakcyjnej
oceny prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS. Autorzy rankingu
podkreślają, że prezesem ZUS została osoba, która powszechnie uważana
jest za jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie prawa
ubezpieczeń społecznych w Polsce.
- W zakresie polityki społecznej zachodzi wiele zmian, które stanowią wyzwanie dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. We wdrażaniu tych zmian zawsze zaś należy pamiętać o kliencie, bo to on jest najważniejszy w pracy Zakładu - mówiła prof. Gertruda Uścińska obejmując swoje stanowisko w lutym 2016 r.
Cały czas realizuje swoją zapowiedź sprzed prawie roku, że stawia na sprawną, przyjazną i rzetelną obsługę klientów realizowaną w oparciu o zasady racjonalnego i przejrzystego gospodarowania środkami finansowymi, który to cel jest zapisany w "Strategii ZUS na lata 2016-2020". Prof. Gertruda Uścińska zainicjowała zakrojoną na szeroką skalę edukację społeczną przy współpracy z uczelniami wyższymi. Do dzisiaj ZUS podpisał przeszło 40 umów o współpracy z uczelniami wyższymi w całej Polsce.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod kierownictwem prof. Gertrudy Uścińskiej cieszy się coraz większym zaufaniem wśród Polaków. W ostatnim sondażu CBOS z września ubiegłego roku uzyskał najlepszy wynik w historii, o blisko 20 proc. wyższy niż w pierwszym roku, w którym został uwzględniony w badaniach opinii publicznej.
Prof. dr hab. Gertruda Uścińska jest związana naukowo z Zakładem Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Zanim została prezesem ZUS, od lat organizowała międzynarodowe programy badawcze dotyczące realizacji prawa do swobodnego przemieszczania się osób i członków ich rodzin w UE, w których występowała także w roli eksperta. Jest członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN. Współpracuje z polskimi i europejskimi instytucjami ubezpieczeniowymi. Przez ostatnie lata pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Pracy i Polityki Społecznej.