Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: bardzo dobra kondycja FUS

Szefowa Zakładu w czasie wywiadu mówiła m.in. elektronizacji ZUS, a także o kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - Dzisiaj sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest taka, że w ubiegłym roku pokryliśmy składkami wydatki prawie 81,6% i oddaliśmy znaczną część dotacji z budżetu państwa. Natomiast po pierwszym półroczu tego roku my pokryliśmy składkami wydatki na poziomie 84,6% - mówiła profesor.

Jak zaznaczyła, stopień pokrycia wydatków FUS ze składek wyniósł w drugim kwartale tego roku 86,8% i to jest najlepszy wynik w historii. - Do tego dochodzi niewątpliwie bardzo wysoki poziom pobierania składek, on wynosi w Polsce prawie 99% - podkreśliła prezes ZUS.

Jej zdaniem wpływ na dobry wynik FUS miały m.in. reformy wprowadzone w ostatnich latach np.  wprowadzenie indywidualnego numeru rachunków składkowych dla płatników. - Planujemy w tym roku pobór około 350 mld zł. Oczywiście my pobieramy wszystkie składki, także jeżeli jest wyższy pobór składek, to nie tylko wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych są wyższe, ale więcej składek otrzymuje również Narodowy Fundusz Zdrowia i inne fundusze. A to dlatego, że jesteśmy tą instytucją, która z mocy prawa odpowiada za pobór praktycznie wszystkich składek, które w Polsce są - wskazuje profesor.

Cała treść rozmowy (link do strony zewnętrznej).