Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: najbardziej aktualnym wyzwaniem na rynku pracy jest rozwój platform cyfrowych

W centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie odbyło sie dwudniowe (8-9 listopada) seminarium Europejskiej Sieci Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego (ISSA). Międzynarodowi eksperci dyskutowali nt. zabezpieczeń społecznych w Europie i wyzwań związanych z sytuacją osób prowadzących działalność na własny rachunek i wykonujących pracę za pośrednictwem platform internetowych.

Prezes ZUS w wystąpieniu inauguracyjnym wskazała, że w gospodarce funkcjonują dwa równoległe segmenty rynku pracy. Pierwszy to rynek podstawowy, który jest domeną dużych przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze gospodarki o stabilnym rozwoju. Drugi segment dotyczy rynku wtórnego, który jest mniej stabilny i obejmuje małe i średnie firmy. "To praca dorywcza z niskimi dochodami, na czas określony i z ograniczoną ochroną socjalną" - powiedziała profesor Uścińska.

prezes zus przemawia na konferencji

„Najbardziej aktualnym wyzwaniem na rynku pracy jest rozwój platform cyfrowych; wiele osób świadczących dla nich pracę może mieć ograniczony dostęp do ochrony socjalnej z powodu nieuznawania ich za pracowników” – dodała.

Podczas seminarium sekretarz generalny ISSA Marcelo Abi-Ramia Caetano przekazał na ręce profesor Uścińskiej podziękowanie za zaangażowanie ZUS w bezpieczeństwo społeczne i współpracę międzynarodową.

prezez zus odbiera nagrodę z rąk sekretarza generalnego ISSA