Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: 66 tys. przedsiębiorców może skorzystać z Małego ZUS Plus w 2023 r.

W poniedziałek, 5 czerwca, prezes ZUS była gościem audycji "Rządy pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24. Mówiła m.in. o wydłużeniu okresu korzystania z tzw. Małego ZUS Plus.

- Mały ZUS Plus to możliwość opłacania nawet cztery razy niższych składek na ubezpieczenie społeczne, niż wynikałoby to z zasad ogólnych. Mechanizm polega na tym, że składkę oblicza się na podstawie przeciętnego dochodu przedsiębiorcy z roku ubiegłego, ale nie mniej niż od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w danym roku - powiedziała profesor Uścińska.

Jak dodała, podstawowym warunkiem jest to, aby przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł. Ulga ta nie dotyczy składki zdrowotnej, ani na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Obecnie z ulgi można korzystać przez okres od 3 do 5 lat. Po jej wyczerpaniu nie można z kolejnej korzystać przez dwa lata. - W styczniu 2022 r. korzystało z tej ulgi 329 tys. podmiotów. W grudniu 2022 r. 236 tys. zł a w marcu 2023 r. 180 tys. firm. Następuje naturalny proces jej wyczerpywania – wyjaśniła prezes ZUS.

Dodała, że po wejściu w życie projektu, który zaproponował rząd, czyli wydłużenia Małego ZUS o rok według szacunków ZUS, w tym roku skorzysta z tego rozwiązania około 66 tys. przedsiębiorców.

Więcej na temat Małego ZUS Plus (link do strony zewnętrznej).