Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: dobra kondycja FUS i wzrosty emerytur

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych była we wtorek, 9 maja, gościem audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24. Mówiła m.in. o świadczeniach emerytalnych.

"Niemal 85 proc. wydatków FUS w 2022 r. zostało pokryte ze składek, co jest dowodem na bardzo dobre wskaźniki rozwoju naszej gospodarki. Istotnie, bo łącznie o niemal 69 proc. w ciągu ostatnich 5 lat, wzrosła przy tym wysokość przeciętnych świadczeń emerytalnych" - powiedziała profesor Uścińska.

"Nie jest prawdą, że inflacja zmniejszyła możliwości nabywcze emerytów i rencistów. Otrzymali oni odpowiednio do sytuacji waloryzację i dodatkowe świadczenia" - dodała.

Prezes ZUS podsumowała również wypłaty tegorocznych tzw. 13. emerytur.

"Wydatki dotyczące kosztów trzynastej emerytury dotyczą około 10 mln osób i wyniosły 15,4 mld zł. Są to wydatki z Funduszu Solidarnościowego, w głównej mierze z budżetu państwa. Nie są to koszty FUS, z którego wypłacamy świadczenia emerytalne" - powiedziała prof. Uścińska.

"Jest to zaś duże wsparcie dla gospodarstw domowych, nie tylko emerytów, bo trzynastki otrzymują też renciści, osoby z rentami socjalnymi, świadczeniami przedemerytalnymi czy Mama 4 plus, z nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi – dodała.

Prezes ZUS poinformowała, że uprawnieni otrzymali informacje o tym dodatkowym świadczeniu, od którego została pobrana składka zdrowotna oraz podatek. Ten jednak nie dotyczył wszystkich, a tylko tych, którzy mają emeryturę czy rentę wyższą niż 2500 zł. Jeśli bowiem jest ona niższa, to nie płaci się od niej PIT, gdyż kwota wolna wynosi 30 tys. zł rocznie.

Cała rozmowa z Prezes ZUS tutaj (link do strony zewnętrznej).