Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest dobra

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych była we wtorek, 10 października, gościem audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24.

"Żeby mówić o wypłatach świadczeń, najpierw trzeba zgromadzić pieniądze. Obecnie sytuacja FUS jest bardzo dobra. Składki pokrywają cały czasie prawi 85 proc. wydatków i są to rekordowe wyniki wynikając z czynników gospodarczych, w tym z wysokiej liczby płatników składek. Jest bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. W ubezpieczeniu zdrowotnym mamy ponad 17 mln osób, w ubezpieczeniu emerytalno-rentowym 16,5 mln osób" - powiedziała profesor.

"Mamy też wzrost przeciętnego wynagrodzenia, czyli podstawy wymiaru składek. W mniejszym stopniu niż przewiduje ustawa budżetowa na ten rok korzystamy z dotacji budżetu państwa" – dodała prezes ZUS.

Szefowa ZUS zapewniła, że mamy jako społeczeństwo pełną gwarancję terminowej wypłaty emerytur, innych świadczeń. Zanegowała wypowiedzi pojawiające się ze strony opozycyjdych ekonomistów jakoby FUS miał się zadłużać na ogromne kwoty.

Więcej o ausycji (link do strony zewnętrznej.