Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: pobrano już 240 tys. mLegitymacji

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych była w poniedziałek (20 lutego) gościem audycji "Rządy pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24.

"Dzisiaj, do 6 rano, pobranych było 240 tys. mLegitymacji. Największe zainteresowanie elektronicznym dokumentem jest w grupie wiekowej 68-72 lata" - powiedziała profesor Uścińska.

Szefowa ZUS przypomniała, że od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Emeryt lub rencista potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfona.

Nowi emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznacza, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne – zgodnie z ich terminem ważności.