Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: skok liczby elektronicznych zwolnień lekarskich

Szefowa ZUS mówiła w środę (27 maja) w programie "Wywiad Gospodarczy" m.in. o tym jak kształtuje się liczba elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). "Tutaj mamy do czynienia z ogromną dynamiką" - powiedziała prof. Uścińska.

screen z wywiadu - prezez ZUS na tle sali obsługi klientów

Jak wskazała w marcu była bardzo wysoka absencja chorobowa. Liczba zarejestrowanych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz nad innym członkiem rodziny wyniosła aż 3,3 mln zwolnień. Szczególne było to, że wzrósł odsetek ludzi młodych (30-39 lat) korzystających z absencji chorobowej.

"Jeżeli chodzi o maj to mamy powrót do stabilizacji" - powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS mówiła również o wypłacie świadczeń postojowych. „Niemal wszystkie świadczenia postojowe z Tarczy Antykryzysowej, o które wnioskowali uprawnieni została przez ZUS zrealizowana” – powiedziała Gertruda Uścińska.

screen z wywiadu - prezez zus i porwadząca wywiad

Profesor mówiła również o skutkach waloryzacji majowej kapitału zebranego na kontach emerytalnych w ZUS, która przekroczyła 5,7 proc. Jest więc, podobnie jak w roku ubiegłym, bardzo korzysta chociażby w porównaniu z ofertami oprocentowania bankowego, a co najistotniejsze urealnia zebrany kapitał.

Cały wywiad prezes ZUS dla wPolsce.pl (link do strony zewnętrznej)