Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS spotkała się z szefem ukraińskiego funduszu emerytalnego

Spotkanie osób z kadry kierowniczej obu instytucji odbyło się w piątek 31 marca w Centrali ZUS w Warszawie. Profesor Uścińska mówiła m.in. o realizowanych przez ZUS programach pomocy i o świadczeniach rodzinnych dla uchodźców z Ukrainy. Rozmowa dotyczyła również digitalizacji ZUS i elektronicznej obsługi wniosków o świadczenia rodzinne.

Prezes Kapinus podziękował stronie polskiej za przyjęcie i wsparcie uchodźców. Mówił także o dalszej współpracy między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Funduszem Emerytalnym Ukrainy.

Od 24 lutego 2022 roku w wyniku zbrojnej rosyjskiej agresji na Ukrainę kilka milionów mieszkańców tego kraju wyjechało za granicę, w tym do Polski. Krótko po wybuchu tej wojny ZUS udostępnił miejsca dla ukraińskich uchodźców w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie Polski.

Na swojej stronie internetowej ZUS zaczął publikować informacje w języku ukraińskim. Były to przede wszystkim aktualne treści dotyczące warunków uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, ZUS przyznaje i wypłaca świadczenia wychowawcze z programu Rodzina 500+.

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS jest zakładka w języku ukraińskim, a w oddziałach ZUS udostępniono informacje w tym języku. Materiały na temat ubezpieczeń i świadczeń ZUS dostarczono także do punktów informacyjnych dla uchodźców.

W czasie, kiedy było to najbardziej potrzebne, szczegółowych informacji udzielała uchodźcom z Ukrainy specjalna infolinia, której konsultanci prowadzili rozmowy w jęz. ukraińskim. Dostępne były również e-wizyty w jęz. ukraińskim. W placówkach ZUS można było załatwić swoje sprawy przy udziale tłumacza, którego obecność zapewniał ZUS.