Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prof. Gertruda Uścińska apeluje: w kontaktach z ZUS korzystajmy z infolinii, maila lub portalu

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych działa specjalna infolinia - 22 560 16 00 - dla osób, które potrzebują informacji na temat m.in. rent i emerytur, ulg czy zasiłku opiekuńczego i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji. - Z Zakładem można kontaktować się także mailowo oraz za pośrednictwem portalu PUE ZUS – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Konsultanci są dostępni w dni robocze (poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 18.00). Pytania do ZUS można wysyłać również mailem na adres cot@zus.pl. Dostępny jest też portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy odczuwają skutki związane z opóźnieniem lub brakiem realizacji dostaw, z zatorami płatniczymi lub nieobecnością pracowników, mogą liczyć na pomoc ZUS. - Przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg ułatwień w płaceniu składek. Istnieje możliwość odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty– powiedziała w piątek (13 marca) na antenie Tok FM prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Proszę kontaktować się z Zakładem. Jest to bardzo ważne dla przedsiębiorców, do których mamy indywidualne podejście – powiedziała prezes ZUS.

Prof. Gertruda Uścińska przypomniała, że ZUS wypłaca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on osobie ubezpieczonej na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu koronawirusa (COVID-19).

Aby uzyskać taki zasiłek należy złożyć oświadczenie. Jego wzór jest dostępny na stronie internetowej zus.pl (plik docx 16kb).