Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS przelał pierwsze 500+ na nowy okres świadczeniowy

Nabór wniosków na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. trwa od 1 lutego tego roku. Już 2 czerwca ZUS wypłacił pierwsze świadczenia wychowawcze na nowy okres. Na konta rodziców trafiło około 312 mln zł. W kolejnej transzy - 3 czerwca ZUS przeleje około 275 mln zł – mówi profesor Uścińska.

Od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski o 500+, a gminy kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca maja 2022 r. Przejęcie realizacji programu „Rodzina 500+” przez Zakład Ubezpieczeń  Społecznych odbyło się zatem stopniowo, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Dziś można powiedzieć, że ten etap przejściowy się zakończył i tylko ZUS będzie przyznawał i wypłacał środki z programu” – mówi prof. Uścińska.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć do ZUS tylko elektronicznie. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają numer PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Emp@tia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

Każdy rodzic ma stały termin płatności świadczenia, który może sprawdzić na PUE ZUS. Termin ten jest przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który ZUS przyznał świadczenie.

Więcej o świadczeniu wychowawczym 500+.