Szanowni Państwo,

Witamy na portalu edukacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poświęconemu projektowi dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt autorski ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Ilustracje do lekcji wykonali młodzi polscy rysownicy. Materiały były wstępnie testowane w małych grupach uczniów, a następnie w ramach pilotażu projektu, którego pierwszy etap odbył się w październiku i listopadzie 2013 roku w 10 szkołach Płocka, Radomia i Siedlec, zyskując pozytywną opinię zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Większość uczestników pilotażu wskazała na bardzo duże znaczenie przekazywanej wiedzy i ciekawą formułę zajęć. W pierwszej edycji programu w roku szkolnym 2014/2015 wzięło udział około tysiąca szkół i kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całej Polski. Zachętą do uczestnictwa w programie „Lekcje z ZUS” jest konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” z atrakcyjnymi nagrodami zyskujący coraz większą popularność. Do pierwszej edycji tego konkursu zgłosiło się 328 placówek edukacyjnych i przeszło 11 tys. uczniów. Do drugiej już ponad 19 tys. uczniów z 550 szkół.

Wszystkich chętnych pedagogów zapraszamy do udziału w projekcie Lekcje z ZUS. Ze swojej strony służymy materiałami dydaktycznymi i fachowymi poradami w zakresie merytorycznym. W sprawie organizacji zajęć prosimy o kontakt z właściwym oddziałem ZUS – do pobrania lista pracowników oddziałów ZUS zajmujących się edukacją (lista kontaktów). Wszystkie materiały na niniejszej stronie są do Państwa dyspozycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości do Państwa dyspozycji jest formularz kontaktowy i skrzynka mailowa: edukacja@zus.pl.

Mając na uwadze fakt, że część z Państwa zdecydowała się prowadzić zajęcia z wiedzy o społeczeństwie, czy też przedsiębiorczości w języku angielskim, przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa prezentacje multimedialne do wszystkich czterech zajęć właśnie w języku angielskim. Oczywiście, są one również do wykorzystania na zajęciach z samego języka angielskiego, jeżeli ktokolwiek z Państwa wyrazi taką chęć. Materiały są dostępne w zakładce MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE.

Natomiast w zakładce MATERIAŁY VIDEO udostępniliśmy krótkie filmy dotyczące ZUS i ubezpieczeń społecznych, które również można wykorzystać, aby nasze lekcje były bardziej urozmaicone.

Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej
oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejMinistre Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Patronat Honorowy Minister Edukacji Narodowej