Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: jeszcze tylko dziś można wnioskować o dodatek solidarnościowy

Szefowa ZUS przypomniała w programie „Rządu Pieniądza”, że dodatek solidarnościowy wynosi 1,4 tys. zł miesięcznie. Świadczenie to wprowadzono z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa.

O dodatek można występować do 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Czyli, jeśli ktoś złoży wniosek dziś, to dostanie dodatek za jeden miesiąc - sierpień.

„To jest świadczenie wypłacane bardzo sprawnie. Wnioski składany tylko elektronicznie. To jest prosta czynność” - powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

„Z naszych danych wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety – 58 proc. Pod względem wieku największa liczba wniosków – ok. 33 proc. – pochodzi od osób między 26. a 35. rokiem życia" - dodaje prezes Zakładu.

O świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu COVID-19 pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.

Rozmowa z prof. Gertrudą Uścińską (link do strony zewnętrznej)