Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Kto może skorzystać z umowy między Polską a Kanadą

Pracowałeś w Polsce i w Kanadzie, i chcesz się ubiegać o emeryturę lub rentę? Dowiedz się, jakie korzyści wynikają dla Ciebie z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą, weszła w życie 1 października 2009 r.(plik pdf 86,0 kb).  Z umowy mogą skorzystać osoby, które mają okresy ubezpieczenia w Polsce oraz okresy ubezpieczenia i zamieszkania w Kanadzie, i chcą ubiegać się o emeryturę lub rentę.

Która instytucja przyzna Ci emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i w Kanadzie

Jeśli pracowałeś w Polsce i w Kanadzie, możesz otrzymywać dwie emerytury lub renty – od nas oraz z kanadyjskiej instytucji ubezpieczeniowej. Musisz jednak spełnić warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach w Polsce oraz w Kanadzie.

Ważne!
My wypłacimy Ci emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast kanadyjska instytucja wypłaci Ci świadczenie za okresy ubezpieczenia w Kanadzie. Na podstawie przepisów kanadyjskich może przysługiwać Ci też emerytura za okresy zamieszkania w Kanadzie.

Jakie korzyści daje Ci umowa z Kanadą

Przepisy umowy ułatwiają nabycie emerytury lub renty, jeśli pracowałeś w Polsce i w Kanadzie.

Podamy Ci kilka przykładów:

  • jeśli wystąpisz do nas o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale Twój polski staż ubezpieczenia okaże się zbyt krótki, abyś nabył prawo do polskiego świadczenia, wówczas doliczymy Twoje okresy ubezpieczenia w Kanadzie;
  • jeśli złożyłeś do nas wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy ale stałeś się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia w Kanadzie uznamy ten warunek za spełniony;
  • jeśli masz emeryturę lub rentę z ZUS, a mieszkasz w Kanadzie możemy Ci ją wypłacać na rachunek w Kanadzie.

Nie musisz też składać dwóch oddzielnych wniosków o emeryturę lub rentę, jeśli pracowałeś w Polsce i w Kanadzie. Wniosek składasz w państwie, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w Polsce złóż wniosek do nas, a my prześlemy go do kanadyjskiej instytucji ubezpieczeniowej. Umożliwiają nam to przepisy umowy z Kanadą.

Jeśli pracowałeś w kanadyjskiej prowincji Quebec dowiedz się więcej jak możesz uzyskać emeryturę lub rentę na podstawie Porozumienie o zabezpieczeniu społecznym między rządami Polski i Quebecu.